Premiera książki, 24 sierpnia, sobota, godzina 18.00

Zapraszamy na premierę III wydania polsko-niemieckiej książki pt. „Ulica Próżna i dzielnica żydowska w Warszawie” oraz spotkanie z autorem Rafałem Chwiszczukiem. Wydawnictwo ze zmienionym i poszerzonym tekstem oraz z dodatkowymi ilustracjami zostało na nowo zaprojektowane przez Jacka Malinowskiego. Pomysłodawcą i wydawcą jest Austriackie Forum Kultury we współpracy z fundacją Cultus oraz Archiwum Państwowym w Warszawie. Książka jest jedną z atrakcji XVI Festiwalu Warszawa Singera.

Austriackie Forum Kultury,
ulica Próżna 7/9,
24 sierpnia 2019 r., sobota,
godzina 18.00

Warszawa była i jest miastem ludzi otwartych na różnorodność. To jej atut i magnes przyciągający przedstawicieli innych kultur z najodleglejszych zakątków świata. Jedno społeczeństwo o różnych zachowaniach, obyczajach i poglądach. O wielu umiejętnościach i możliwościach.

W przedwojennej stolicy Polski liczącej prawie milion trzysta tysięcy osób mieszkało niespełna czterysta tysięcy Żydów i obywateli pochodzenia żydowskiego. Część z nich była zaangażowana w istnienie i rozwój Warszawy. Część stała się znana i sławna na cały świat, m.in.: Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto, (w którym veturilo znaczy środek transportu), Janusz Korczak – społecznik, opiekun i obrońca praw dzieci, Akiba Rubinstein – jeden z najwybitniejszych szachistów w dziejach tej dyscypliny, Samuel Goldwyn – współzałożyciel jednej z największych wytwórni filmowych, Izaak Baszewis Singer – zdobywca literackiego Nobla, Ida Kamińska – laureatka filmowego Oscara, Władysław Szpilman – kompozytor i warszawski „Robinson”, Menachem Begin, Józef Rotblat – laureaci pokojowych nagród Nobla, Leonid Hurwicz – noblista z dziedziny ekonomii, Marek Edelman – jeden z przywódców powstania w getcie i działacz opozycyjny.

Z Tamtej Warszawy niewiele ocalało. Faszyzm i hitleryzm rozpętały okrutną wojnę, która zamordowała, ograbiła i spaliła niewinne miasto.

Dla pamięci naszej i przyszłych pokoleń. Obyśmy żyli w pokoju, bez nienawiści, agresji i rozdzielających nas murów.
Rafał Chwiszczuk.

Róg ulic Marszałkowskiej i Próżnej. Pierwsze lata okupacji.
Widok od strony przedłużenia ul. Próżnej. Na dalszym planie widać część gmachu Pałacu Kultury i Nauki oraz blok stojący przy ul. Świętokrzyskiej 30. Rok 1961.