Fundacja Cultus działa od lipca 2008 roku realizując projekty o tematyce społecznej, edukacyjnej i historycznej. Do tej pory wydaliśmy 7 bezpłatnych publikacji, które dofinansowane były ze środków m.st. Warszawy (możesz je znaleźć w zakładce „do pobrania”). Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt wystaw, m.in. w Galerii W-Z na placu Zamkowym w Warszawie. Niejednokrotnie organizowaliśmy również spacery, prezentacje i spotkania dotyczące historii Warszawy, a także prowadziliśmy fan page na portalu Facebook – Kuryer Starszawy, prezentujący przedwojenne artykuły prasowe (projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski).
Ponadto wspieraliśmy projekty animatorów kultury, zapewniając stronę formalną i finansową przedsięwzięć. W ten sposób umożliwiliśmy realizację projektu „Kino na b(l)oku”, w ramach którego na elewacji budynku na osiedlu Bródno wyświetlane były filmy dla mieszkańców. To także dzięki naszym staraniom na placu Dąbrowskiego w Warszawie w czerwcu 2013 roku stanęła niezwykła rzeźba Wojtka Józefowicza, upamiętniająca osobę i twórczość Mirona Białoszewskiego.
Naszą fundację aktualnie tworzą:
Marta Rynkiewicz
Koordynatorka projektów kulturalnych i społecznych od 2008 roku. Rzpoczynała swoją karierę w fundacji La Strada, gdzie asystowała przy trzynastu projektach, m.in. „IRIS – reintegracja społeczna i zawodowa kobiet – ofiar handlu ludźmi” oraz „Zapobieganie handlowi kobietami z Europy Środkowej i Wschodniej”. W tym okresie zdobyła umiejętności zarządzania projektami finansowanymi ze środków krajowych, unijnych i zagranicznych.
W 2008 rok stała się współzałożycielką fundacji Cultus, gdzie pełni obecnie funkcję prezeski zarządu. Jej inicjatywa przyczyniła się do powstawania i planowania nowych przedsięwzięć, pozyskiwania dotacji oraz skutecznego rozliczania projektów. Odpowiada za stronę formalną organizacji, a także za projektowanie graficzne wydawnictw i witryny internetowej.
W latach 2013-2015 tworzyła czasową przestrzeń wystawienniczą – Galerię W-Z położoną na placu Zamkowym w Warszawie. W ciągu 32 miesięcy zorganizowała 24 wystawy, angażując artystów i organizacje pozarządowe, a także instytucje samorządowe i kulturalne. Jej przekonanie o roli sztuki w transformacji społecznej było kluczowym elementem działalności galerii.
Ponadto pełniła funkcję kierowniczki Biura Projektów Unijnych w Wyższej Szkole Zarządzania Personelem oraz była koordynatorką ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Czytam sobie w bibliotece”. Aktualnie aktywnie współtworzy Koło Gospodyń Wiejskich „Nad Byliną” w Gródku. Jest absolwentką kulturoznawstwa – filologii węgierskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a jej wykształcenie zostało uzupełnione stypendium naukowym w Instytucie Bálinta Balassiego w Budapeszcie. Posługuje się trzema językami obcymi: węgierskim, angielskim i rosyjskim.
Rafał Chwiszczuk
Pisze, publikuje i wydaje od roku 2005 (do 2019 ponad 15 książek, albumów, poradników i broszur z nr ISBN, tworzonych indywidualnie i zespołowo, wydanych w 3 językach w nakładzie prawie 25 tysięcy nakładu z czego około ćwierć tysiąca zasiliło zbiory polskich bibliotek i czytelni).
Wcześniej pracował m.in. w telewizji, reklamie i marketingu politycznym współtworząc kampanie.
Pierwszą wystawę („Warszawa mało znana”) zaprezentował w 3 miejscach stolicy: Pałacu Kultury i Nauki – jako jedna z atrakcji obchodów 50. urodzin gmaszyska; Galerii Pociąg do sztuki na stacji Metro Świętokrzyska i w Hali Głównej Dworca Centralnego. Kilka miesięcy później wydawnictwo Veda wydało album pod tym samym tytułem, który dystrybuowany był w księgarniach w całej Polsce.
W 2008 r. ukazał się zbiór opowiadań R. Chwiszczuka p.t. „Gumowe miasto” z rekomendacją i wsparciem promocyjnym Antyradia. W tym samym roku stworzył, na zlecenie Austriackiego Forum Kultury, polsko-niemiecką „Ulicę Próżną i dzielnicę żydowską w Warszawie” opatrzoną przedmową naczelnego rabina Polski oraz Gołdy Tencer, która stała się częścią Festiwalu Warszawa Singera. W 2009 napisał
z Tadeuszem W. Świątkiem polsko-angielską broszurę zatytułowaną „Warszawa Wielu Kultur” (wyd. fundacja Cultus, dofinansowaną przez Biuro Kultury m. st. Warszawy); w 2010 przewodnik „Spacerkiem PoWoli” (dofinansowany przez Dzielnicę Wola m. st. Warszawy) oraz „Warszawski Ruch Społecznikowski” (dofinansowany przez urząd m. st. Warszawy – oba wydawnictwa również stworzone z Tadeuszem W. Świątkiem i wydane przez fundację Cultus); rok 2011 – „Od Sawy do Kamy czyli kobiecy ruch społecznikowski” napisany z Tadeuszem W. Świątkiem (wyd. Fundacja Cultus, urząd m. st. W-wy); 2012 – „Królowa Wisła” – jeszcze jedna praca z Tadeuszem (wyd. Fundacja Cultus). W 2013 „Ulica Próżna i dzielnica żydowska w Warszawie” została na nowo zaprojektowana – przez artystę-grafika Jacka Malinowskiego i z poszerzonym tekstem, ponownie wydana.
Rok 2016 to wydawnictwa fundacji Cultus z własnymi tekstami: „Jak nie pić i żyć szczęśliwie” (z rozmyślaniami na temat picia i niepicia alkoholu) oraz miniprzewodnik „Wola – 100 lat! Spacerkiem po dzielnicy” (Dzielnica Wola m. st. W-wy), a także praca zbiorowa i współredakcja albumu „Targówek. 100 lat w Warszawie” (wyd. Dzielnica Targówek m. st. Warszawy).
W latach 2008-2010 współpracował z dziennikiem „Polska The Times”, który zamieszczał w dwóch cyklicznych edycjach jako insert kolekcjonerski (z teczką) reprinty przedwojennych pocztówek ze swoim opisem, a także publikował (do czasu likwidacji piątkowego dodatku warszawskiego) artykuły o dawnej Warszawie.
Jedno z opowiadań zostało wydrukowane w „Lampie” Pawła Dunina-Wąsowicza.
Od roku 2005 zorganizował kilkadziesiąt wystaw, prezentując na nich swoje teksty i zdjęcia oraz fotografie pochodzące z własnego archiwum i archiwów państwowych, w których przeprowadzał kwerendy. Były to wystawy instalowane w komunikacyjnych ciągach tzw. „przestrzeni publicznej”, m.in. w warszawskim metrze w galeriach Pociąg do sztuki, w Pasażu Wiecha przy Domach Towarowych Centrum, na Krakowskim Przedmieściu, na placu Zamkowym, a także w galeriach handlowych i domach kultury.
Współpracował na zlecenie, pod patronatem lub na zasadzie partnerstwa z instytucjami państwowymi, samorządowymi oraz pozarządowymi, m.in.: Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sejmem RP, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Urzędem m. st. Warszawy, Biurem Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy, Dzielnicą Mokotów m. st. Warszawy, Dzielnicą Targówek m. st. W-wy, Dzielnicą Wola m. st. W-wy, Dzielnicą Ursus m. st. W-wy, Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, Centrum Myśli Jana Pawła II, Archiwum Państwowym Warszawy, Polską Agencją Prasową, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Warszawy, Narodowym Archiwum Cyfrowym.
W 2008 razem z Martą Rynkiewicz i Tadeuszem W. Świątkiem założył fundację Cultus – www.cultus.org.pl
W ramach fundacji razem z Arturem Krasickim i Martą Rynkiewicz od kwietnia 2012 do lipca 2014 prowadzili na Facebooku Fanpage „Kuryer Starszawy” – edukacyjną stronę na której publikowano artykuły przedwojennej prasy oraz skany i zdjęcia walorów antykwarycznych i filokartystycznych pochodzących z własnych kolekcji (przedsięwzięcie przez pierwsze miesiące było dofinansowane przez Muzeum Historii Polski i zainteresowało ponad 6 000 fanów ).
https://www.facebook.com/KuryerStarszawy
Rafał Chwiszczuk w 2013 wystąpił w kampanii społecznej MSWiA mającej na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu ludzi do pracy niewolniczej (zagrał jeszcze m.in. w spocie promującym Centrum Nauki „Kopernik”).
Od września 2013 do kwietnia 2014 występował w TVP Warszawa w programie „Zestaw Powiększony”, w którym razem z A. Krasickim czytał w ramach „Kuryera Starszawego” przedwojenną prasę.
W sierpniu 2014 pokazał w Galerii W-Z przy pl. Zamkowym „Niecodziennik kamienicy Poznańska 37 i okolicy” – wystawę stworzoną na podstawie swoich fotografii i tekstów oraz utworów Mirona Białoszewskiego.
W październiku 2014 – za działalność społeczną – Towarzystwo Przyjaciół Warszawy uhonorowało go odznaką im. Stefana Starzyńskiego.
W 2015 napisał książkę z myślą o tych, którzy piją alkohol, a chcieliby go ze swojego życia wyrzucić – „Jak nie pić i żyć szczęśliwie” (wyd. fundacja Cultus).
W grudniu 2015 wziął udział w eksperymencie pt. „Jaka jest twoja intencja?” (Galeria W-Z przy placu Zamkowym), który spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności i mediów.
Rok 2016 to wystawa stała „Nasza kamienica, nasza dzielnica” w bramie kamienicy ulicy Wolska 66 w Warszawie, w której swoją siedzibę miała nasza fundacja (wystawa o historii mieszkańców i domu, dofinansowana przez Centrum Komunikacji Społecznej m. st. W-wy). W 2017 wspólnie z T. W. Świątkiem opracował wystawę o społecznikach i patriotach Konstancina prezentowaną w pałacyku „Hugonówka” (DK Konstancin, Miasto i Gmina Konstancin).
W 2018 polsko-angielskie wydawnictwo „Stolica wielu kultur” z premierą w Centrum Wielokulturowym (projekt dofinansowany przez urząd m. st. Warszawy).
W 2019 ukazało się poprawione i zmienione III wydanie „Ulicy Próżnej i dzielnicy żydowskiej w Warszawie” (AFK) według nowego projektu Jacka Malinowskiego z premierą w nowej siedzibie Austriackiego Forum Kultury.
Rafał Chwiszczuk pisze scenariusze i recenzje. Pozyskuje i redaguje teksty oraz zdjęcia. Przeprowadza
w archiwach państwowych i prywatnych kwerendy fotografii i dokumentów do książek, prasy i filmów (m.in. na zlecenie Ośrodka Karta). Z przyjemnością fotografuje ludzi i obiekty. Chętnie prowadzi rozmowy i wywiady. Pracuje indywidualnie i w zespołach. Interesuje się antykwariatem i filatelistyką. Gra na instrumentach perkusyjnych i bierze udział w muzycznych spotkaniach. Aktywnie uczestniczy w życiu Wisły. Porzucił miasto i uprawia permakulturowy ogród warzywny. Propaguje zdrowy i harmonijny tryb życia – nie pije alkoholu, nie je mięsa.