Kino na b(l)oku

Tegoroczna edycja Kina na B(l)oku to hołd złożony kinu niememu i jego największym gwiazdom: Charliemu Chaplinowi oraz Poli Negri.

7 września w Niezależnym Kinie Klatka przy ulicy Krasnobrodzkiej 13, o godz. 20, odbędą się pokazy reportaży o Bródnie zrealizowanych w latach 2003-2013. W programie filmy autorstwa m.in.: Wojciecha Koronkiewicza, Mateusza Wyszogrodzkiego oraz Jana Mencwela. Przed emisją filmów odbędzie się prezentacja wystawy „Targówek. Bloki pełne historii”. W trakcie prezentacji filmów odbędzie się spotkanie z animatorami życia kulturalnego na osiedlu Bródno. Wezmą w nim udział: Bartosz Wieczorek (Bródno Kocha Kino), Michał Mioduszewski i Marcin Leszczyński (Kino Klatka) oraz Paweł Sky (Kino na B(l)oku). Spotkanie poprowadzi Jacek Białek – dyrektor Domu Kultury oraz Kina „Świt”.

14 września – „La antena” z 2007 r. Jeden z nielicznych współczesnych filmów zrealizowanych w konwencji kina niemego. „La antena” znana jest również pod tytułem „Telepolis”, co stanowi bezpośrednie nawiązanie do najsłynniejszych filmów niemieckiego kina niemego z lat 20. ubiegłego wieku, takich jak „Metropolis” czy „Nosferatu”.

21 września – „Bestia” z 1917 r. Jedyny zachowany polski film z Barbarą Apolonią Chałupiec , czyli Polą Negri, najsłynniejszą polską aktorką w dziejach światowej kinematografii. Film będzie ilustrowany muzyką na żywo w wykonaniu Projektu Warszawa (Marcin Rogalski, Sebastian Orda-Sztark).

28 września – „Cyrk” z 1928 r. z Charliem Chaplinem. Ostatni seans KnB 2013 jest też inauguracją pierwszej edycji Festiwalu Chaplina (28.09-27.10) organizowanego przez bródnowskie Kino „Świt”.

Dotychczas odbyły się dwie jednodniowe edycje Kina na B(l)oku. Projekt wystartował w 2003 r. przy ul. Hieronima na warszawskim osiedlu Bródno. Jego pomysłodawcą jest projektant (m.in. cyklu plakatów „WARsaw”) i grafik komputerowy z zawodu oraz animator kultury z powołania – Paweł Sky. Pierwsza edycja KnB zgromadziła ponad tysiąc warszawiaków. Stołeczne media z zainteresowaniem śledziły zarówno samo wydarzenie, jak i przygotowania do niego. Na potrzeby projekcji powstał reportaż Wojciecha Koronkiewicza „Tam, gdzie jest Bródno…” http://youtu.be/9BlgfaR98KE

Na drugą edycję KnB trzeba było czekać aż dziewięć lat, do 2012 r. KnB wróciło na Bródno dzięki inicjatywie Bartosza Wieczorka, kierującego Przeglądem Filmów Wartościowych „Prześwit”, oraz Jacka Białka, dyrektora Domu Kultury „Świt”. Zmianie uległa lokalizacja – organizatorzy zaadaptowali do swoich działań kamienicę przy ul. Nieszawskiej 2.

Tegoroczna akcja KnB jest częścią projektu „O bloku na b(l)oku” organizowanego przez Fundację „Cultus”, we współpracy z Kinem „Świt”.