Królowa Wisła

Fundacja Cultus prezentuje swój najnowszy projekt:
album książkowy pasjonatów i znawców starej Warszawy –
Tadeusza W. Świątka i Rafała Chwiszczuka
pt. ”Królowa Wisła”.

Publikacja została wydana w ramach ekonomii społecznej, co oznacza, iż uzyskany ze sprzedaży książki dochód w całości przeznaczymy na realizację kolejnych projektów fundacji Cultus na rzecz propagowania dziedzictwa kulturowego, prezentacji historii oraz integrowania środowiska lokalnego.

Książkę, możesz zamówić TUTAJ

Album „Królowa Wisła” oprawiony w twardą oprawę zawiera 160 stron w formacie A4. W wydawnictwie obok tekstu zamieściliśmy około 200 archiwalnych zdjęć, pochodzących z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy oraz prywatnych zbiorów obu autorów (z czego kilka prezentowanych jest po raz pierwszy!).
Publikacja dedykowana jest osobie bardzo znanej i zasłużonej dla warszawskiego i krajowego wodniactwa – Komandorowi Porucznikowi Adamowi Reszce, Kapitanowi żeglugi śródlądowej.

„Królowa Wisła” jest prezentacją rzeki na przestrzeni wszystkich wieków istnienia Warszawy. Pokazuje jak po obu stronach Wisły budowało się miasto i w jaki sposób ludzie korzystali z jej bogactw, możliwości i uroków. Ukazuje warszawską żeglugę, przeprawy i mosty, barwnie opisując odpoczynek i plażowanie. Przedstawia przedsiębiorstwa i ludzi z rzeką związanych, a także wpływ i znaczenie Wisły dla istnienia i rozwoju miasta.

Dużo mówi się dziś o naszej rzece, o możliwościach i sposobach jej zagospodarowania. Tak wiele się projektuje, a tak niewiele robi. My opisujemy i pokazujemy na archiwalnych zdjęciach Wisłę po której pływały statki handlowe i pasażerskie, a tętniące życiem plaże i bulwary wypełnione były ludźmi, którzy z rzeki żyli i przy niej wypoczywali.

Wydawnictwo to ma przypomnieć mieszkańcom Warszawy dawną świetność Wisły i jej brzegów, a także zwrócić uwagę władz stolicy na kontrast pomiędzy tym co było, a tym co jest.

Wydanie publikacji stało się możliwe dzięki właścicielowi vortalu geografii handlowej

oraz współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy