Książka na Rok Rzeki Wisły 2017

Interesuje Cię historia Warszawy, a jednocześnie kochasz Wisłę? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat miasta z perspektywy rzeki? Jeśli tak ta książka jest dla Ciebie!

„Królowa Wisła” jest prezentacją rzeki na przestrzeni wszystkich wieków istnienia Warszawy. Pokazuje jak po obu stronach Wisły budowało się miasto i w jaki sposób ludzie korzystali z jej bogactw, możliwości i uroków. Ukazuje warszawską żeglugę, przeprawy i mosty, barwnie opisując odpoczynek i plażowanie. Przedstawia przedsiębiorstwa i ludzi z rzeką związanych, a także wpływ i znaczenie Wisły dla istnienia i rozwoju miasta.

Zamów książkę TUTAJ

Warszawa rok 1783. Widok z Pragi.

Dużo mówi się dziś o naszej rzece, o możliwościach i sposobach jej zagospodarowania, a z roku na rok Wisła i jej nabrzeża ożywają.
My opisujemy i pokazujemy na archiwalnych zdjęciach Wisłę, po której pływały statki handlowe i pasażerskie, a tętniące życiem plaże i bulwary wypełnione były ludźmi, którzy z rzeki żyli i przy niej wypoczywali.

Piaskarze nad Wisłą, w tle most kolejowy, ok. 1904 roku. Zdjęcie ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy, sygn. PW, PL-072-1630-0-X-1105-1-1

Album „Królowa Wisła”, oprawiony w twardą oprawę, zawiera 160 stron w formacie A4. W wydawnictwie obok tekstu zamieściliśmy około 200 archiwalnych zdjęć, pochodzących z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy oraz prywatnych zbiorów obu autorów (z czego kilka prezentowanych jest po raz pierwszy!).
Publikacja dedykowana jest osobie bardzo znanej i zasłużonej dla warszawskiego i krajowego wodniactwa – Komandorowi Porucznikowi Adamowi Reszce, Kapitanowi żeglugi śródlądowej.

Plaża „Poniatówka”. Zdjęcie ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy, Zb. Korotyńskich, sygn. II 28, k. 31-33.

Publikacja została wydana w ramach ekonomii społecznej, co oznacza, iż uzyskany ze sprzedaży książki dochód w całości przeznaczymy na realizację kolejnych projektów fundacji Cultus na rzecz propagowania dziedzictwa kulturowego, prezentacji historii oraz integrowania środowiska lokalnego.

Lekcja pływania na Wiśle, rok 1926. Zdjęcie ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy, Zb. Korotyńskich, sygn. I 193, k. 95.

Wydanie publikacji stało się możliwe dzięki właścicielowi vortalu geografii handlowej

oraz współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy